BİZE ULAŞIN
0(212) 274 59 59
E-MAIL
info@emctesti.com
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ
09:00 - 18:00

EMC Testi

EMC TESTİ

EMC Testi için doğru adres ve çözüm noktasıyız akreditasyon güvencesi ile hizmet almak için bizi arayınız. 

ElectroMagneticCompability  yani Elektromanyetik Uyumluk Yönetmeliği ile ilgili uygulanan testlere EMC Testi, kullanılan Standartlara ise EMC Standartları denilmektedir.

Sürekli gelişen teknoloji tehlikesiz bir çevre ve düzen için cihazların uyumlu çalışma gerekliliğini de ortaya koydu.

EMI – Elektromanyetik Karışım

Elektromanyetik karışım bir elektronik cihaz veya cihazlar diğer elektronik cihazların çalışmasını olumsuz olarak etkilediğinde ve karıştırdığında meydana gelmektedir. Elektirikli veya elektronik bütün cihazların, radyo dalgaları nedeniyle başka bir elektromanyetik cihazla elektronik olarak karışma potansiyeli vardır.

Elektronlar hareket ettiklerinde uzaya yayılan ve potansiyel olarak birbirleriyle etkileşime giren elektromanyetik dalgalar oluşturmaktadırlar. Açma-kapama anahtarları, kontrolörler, cep telefonları, bilgisayarlar ve diğer birçok elektronik cihaz elektromanyetik karışıma neden olurlar.

EMC – Elektromanyetik Uyumluluk

 EMC aslında EMI’ın tam tersidir. EMC, cihazın içinde bulunduğu elektromanyetik ortamla uyumlu olması ve etrafta bulunan diğer cihazları etkileyecek enerji seviyelerinde elektromanyetik enerji yaymamasıdır. Bir hava aracı üzerinde bulunan bütün sistemler çalışırken her bir sistemin kendi fonksiyonlarını yerine getirmesi ve diğer sistemleri etkilememesi veya diğer sistemlerden etkilenmemesi gerekmektedir.

EMI ve EMC Testleri

 Hava aracında kullanılacak olan bütün sistemler ister askeri, ister endüstriyel, ister ticari olsun elektromanyetik ortamda fonksiyonlarını yerine getirebilmelidir ve bu özelliğin belirlenmesi ve kanıtlanması için de EMI/EMC testlerine tabi tutulmalıdır.

Bunun yanı sıra çalışırken hava aracı üzerindeki diğer sistemleri etkilememelidir. EMC testi elektriki ve yapısal tasarım, donanım takılması, kablo donanımı yerleştirilmesi ve kullanılan cihazın kalifikasyonunu gerektirir. EMI testi de hava aracına takılacak olan sistemin maruz kaldığı manyetik ortamda düzgün çalıştığını ve bütün fonksiyonlarını yerine getirdiğini görmek maksadıyla yapılmaktadır.